Sezóna 2019/20 se do pamětní knihy lyžařů nezapíše v pozitivním světle. Pozdní a slabá sněhová nadílka, časté oblevy a nedostatek mrazu velmi utlumily lyžařské aktivity, omezily fungování lyžařských areálů a prostor pro lyžařské vyžití obecně. A do toho všeho přišel koronavirus, který učinil rázný konec lyžařské sezóny o měsíc dříve, než je běžné. Jak se tato situace podepsala na sledovanosti médií SNOW?

SNOW: 99 tisíc čtenářů, kteří si lyžování zamilovali

Nezávislý výzkum čtenosti Mediaprojekt odhadl v období od října 2019 do března 2020 průměrnou měsíční čtenost časopisu SNOW na 32 tisíc čtenářů. Dlouhodobá čtenost, kterou si lze jednoduše představit jako počet čtenářů, kteří se během sezóny setkali alespoň s jedním vydáním časopisu, pak vyrostla na rekordních 99 tisíc čtenářů. Počet stálých čtenářů SNOW Mediaprojekt odhaduje na 10 tisíc čtenářů, pravidelných pak na 15 tisíc. Z toho vyplývá, že kromě tzv. pevného čtenářského jádra SNOW oslovuje i velké množství nových čtenářů, zpravidla tedy lyžařů, kteří se chtějí svému koníčku věnovat intenzivně.

Prodaný náklad SNOW je ověřován také auditem ABC ČR. Z porovnání prodaných nebo cíleně distribuovaných výtisků a údajů o čtenosti lze odvozovat, že jeden výtisk časopisu se dostane do rukou v průměru zhruba 4 čtenářům.

Profil čtenáře SNOW: časopis čte typicky vzdělaný muž s nadprůměrnými příjmy. Veřejné výsledky Mediaprojektu najdete na webu Unie vydavatelů

SNOW.cz: 1,9 mil. lyžařů

I přes mimořádně nepříznivou situaci se podařilo portálu SNOW.cz dosáhnout rekordních výsledků. V období od dubna 2019 do dubna 2020 bylo zobrazeno 12,29 mil. stran, což je 15% nárůst oproti předchozí sezóně. Podobným tempem narostl i počet unikátních uživatelů (zařízení) a dosáhl bezmála 1,9 mil. Na výsledcích se projevily technické změny (redesign, optimalizace pro přenosná zařízení apod.), ale zejména rozsáhlý a kvalitní obsah, který portál nabízí. Vzhledem k odhadům, že v Česku lyžují 2 mil. lidí, lze ještě jistěji než dříve tvrdit, že SNOW.cz zná a používá prakticky každá česká lyžařská rodina.

Kompletní přehled návštěvnosti SNOW.cz (1. 4. 2019 až 1. 4. 2020) z Google Analytics je ke stažení najdete zde.

Bezky.net: přes 100 000 oslovených běžkařů

Zatímco sjezdaři mohli využívat technický sníh či za tím přírodním jezdit do zahraničí, běžkaři zažívali větší trauma: běžkovat se dalo jen ve vyšších polohách, a to často ani ne po celou sezónu, která navíc začala pozdě. Obecný zájem o běžecké lyžování tak poklesl, což se projevilo i na sledovanosti portálu Bezky.net. Návštěvy poklesly o 5,29 %, zobrazeno bylo o 9,76 % méně stran. Počet uživatelů klesl o 4 %. I přes mírný objektivní pokles návštěvnosti lze – vzhledem k vnějším podmínkám – považovat čtenářskou sezónu Bezky.net za uspokojivou.

Kompletní přehled publika Bezky.net (1. 4. 2019 až 1. 4. 2020) z Google Analytics je ke stažení najdete zde