Sezóna 2019/20 se do pamětní knihy lyžařů nezapíše v pozitivním světle. Pozdní a slabá sněhová nadílka, časté oblevy a nedostatek mrazu velmi utlumily lyžařské aktivity, omezily fungování lyžařských areálů a prostor pro lyžařské vyžití obecně. A do toho všeho přišel koronavirus, který učinil rázný konec lyžařské sezóny o měsíc dříve, než je běžné. Jak se tato situace podepsala na sledovanosti médií SNOW?

SNOW: bezmála 200 tisíc čtenářů, kteří si lyžování zamilovali

Nezávislý výzkum čtenosti Mediaprojekt odhaduje v první polovině r. 2020 měsíční čtenost časopisu SNOW na 44 tisíc čtenářů. Dlouhodobá čtenost, kterou si lze jednoduše představit jako počet čtenářů, kteří se během sezóny setkali alespoň s jedním vydáním časopisu, pak vyrostla na rekordních 172 tisíc čtenářů. Počet stálých čtenářů SNOW Mediaprojekt odhaduje na 9 tisíc čtenářů, pravidelných pak na 17 tisíc. Z toho vyplývá, že kromě tzv. pevného čtenářského jádra SNOW oslovuje i velké množství nových čtenářů, zpravidla tedy lyžařů, kteří se chtějí svému koníčku věnovat intenzivně.

Prodaný náklad SNOW je ověřován také auditem ABC ČR. Z porovnání prodaných nebo cíleně distribuovaných výtisků a údajů o čtenosti lze odvozovat, že jeden výtisk časopisu se dostane do rukou v průměru zhruba 4 až 6 čtenářům.

Profil čtenáře SNOW: časopis čte typicky vzdělaný muž s nadprůměrnými příjmy. Veřejné výsledky Mediaprojektu najdete na webu Unie vydavatelů

SNOW.cz: 1,9 mil. lyžařů

I přes mimořádně nepříznivou situaci se podařilo portálu SNOW.cz dosáhnout rekordních výsledků. V období od dubna 2019 do dubna 2020 bylo zobrazeno 12,29 mil. stran, což je 15% nárůst oproti předchozí sezóně. Podobným tempem narostl i počet unikátních uživatelů (zařízení) a dosáhl bezmála 1,9 mil. Na výsledcích se projevily technické změny (redesign, optimalizace pro přenosná zařízení apod.), ale zejména rozsáhlý a kvalitní obsah, který portál nabízí. Vzhledem k odhadům, že v Česku lyžují 2 mil. lidí, lze ještě jistěji než dříve tvrdit, že SNOW.cz zná a používá prakticky každá česká lyžařská rodina.

Kompletní přehled návštěvnosti SNOW.cz (1. 4. 2019 až 1. 4. 2020) z Google Analytics je ke stažení najdete zde.

Bezky.net: přes 100 000 oslovených běžkařů

Zatímco sjezdaři mohli využívat technický sníh či za tím přírodním jezdit do zahraničí, běžkaři zažívali větší trauma: běžkovat se dalo jen ve vyšších polohách, a to často ani ne po celou sezónu, která navíc začala pozdě. Obecný zájem o běžecké lyžování tak poklesl, což se projevilo i na sledovanosti portálu Bezky.net. Návštěvy poklesly o 5,29 %, zobrazeno bylo o 9,76 % méně stran. Počet uživatelů klesl o 4 %. I přes mírný objektivní pokles návštěvnosti lze – vzhledem k vnějším podmínkám – považovat čtenářskou sezónu Bezky.net za uspokojivou.

Kompletní přehled publika Bezky.net (1. 4. 2019 až 1. 4. 2020) z Google Analytics je ke stažení najdete zde